דברי ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה
     
 
 
מרכז תקשורת

ערוצים נוספים

 
 
31/01/2016 
יום ראשון כ"א שבט תשע"ו
צילום: ארכיון, לע"מ   

"זו לא העת כרגע להיפרד משני אנשים יקרים שתרמו למדינה הרבה מאוד ולהודות להם בשם כל אזרחי המדינה. אני מתכוון ליועץ המשפטי יהודה ויינשטיין, שמסיים את תפקידו מחר, וכמובן למזכיר הממשלה, שנכנס לתפקיד החשוב הזה. אבל אני חושב שבשם כל חברי הממשלה, אני יכול לומר כרגע שאנחנו מודים לשניכם מקרב לב וכמובן מאחלים לכם הצלחה מרבית בהמשך. יהיה לי עוד מה לומר בנידון וגם נעשה אירועים מיוחדים במשרדי בנושא.

ביחס למזכיר הממשלה, אני אגיד שהוא פעל בשנה האחרונה בהנחייתי ובשיתוף פעולה עם נתן שרנסקי, לנסות להביא לפתרון שאלת נשות הכותל, ולמעשה היום אנחנו מביאים בישיבה האחרונה שלך כאן את סיכום פעולתך בעניין, וזה להביא פשרה בנושא הרגיש הזה במקום שאמור לאחד את עם ישראל. אני יודע שזה נושא רגיש, ועם זאת אני חושב שזה פתרון הולם, פתרון יצירתי. בדרך כלל הבעיות המורכבות ביותר מחייבות סוג כזה של פתרון, ואני מברך אותך על מה שהבאת כאן להכרעת הממשלה.

אנחנו מביאים גם דבר נוסף, כשהייתי שר אוצר, הזדעזעתי מהפיגור של הממשלה בתשלומים לספקים. הממשלה, שצריכה לתת את הדוגמה לכל המשק, פיגרה בקצב התשלומים שלה לספקים השונים. אם בארזים נפלה שלהבת, אז הרי ברור מה ההמשך. עשינו צעדים כדי לסגור את הפער על מנת שנשלם תוך שלושים יום את מה שהממשלה חייבת לשלם. הדבר הזה נפרם בהדרגה ולכן שר הכלכלה אריה דרעי בא ביוזמה מבורכת לחזור לצמצם את הפער הזה ולהדגיש את המנהיגות הממשלתית המתחייבת במתן דוגמה. אני מודה לך על המאמץ הזה, אני שר הכלכלה היום, לזמן עדיין מסוים, ולכן אני מאמץ בהתלהבות את הנושא. שר האוצר כמובן תומך בזה. לכן אנחנו נביא היום את ההחלטה שתביא לכך שתשלומי הממשלה יתבצעו תוך שלושים יום וברשויות המקומיות תוך ארבעים וחמישה יום.

במקביל, אתם ודאי שמעתם על הצעה שעלתה מחוגים צרפתיים, לכנס ועידה בינלאומית עם איום בסופה, שאם היא לא תצליח, אז למעשה צרפת תאמץ במידה רבה את העמדה הפלסטינית. זה מהווה תמריץ לפלסטינים לבוא ולא להתפשר. הרי מהות המשא ומתן הוא פשרה, והיוזמה הצרפתית כפי שדווחה בעצם נותנת לפלסטינים מראש את הסיבות שלא לעשות כך. אני מעריך שנראה התפכחות בנושא הזה. בכל אופן, אנחנו נפעל על מנת שתהיה התפכחות כאן, והעמדה שלנו היא מאוד ברורה - אנחנו מוכנים להיכנס למשא ומתן ישיר ללא תנאים מוקדמים וללא תנאים מוכתבים.

אני מבקש לברך יוזמה בינלאומית אחרת שהיה לי הכבוד להוביל אותה יחד עם שר האוצר דאז, יובל שטייניץ. המאמץ הזה היה להכניס את ישראל לארגון ה-OECD. ארגון ה-OECD מאגד רבות מן הכלכלות המובילות בעולם, והוא מציב סטנדרטים חשובים לפעולה תקינה ומתקדמת של כלכלות מודרניות. אנחנו, במהלך המגעים הללו, יצרנו קשר עם ראש הארגון אנחל גורייה שהוא ידיד נאמן של מדינת ישראל ושל כלכלות מתקדמות. אני חושב שאחת הברכות זה הקשר עם אנחל, עם העובדה שהוא איש מקצוען ללא רבב, אדם ללא משוא פנים ואדם שאפשר ללמוד ממנו הרבה מאוד, מארגון שאפשר ללמוד ממנו הרבה מאוד. לכן אנחנו מציינים היום חמש שנים לשיתוף פעולה פורה מאוד עם ארגון ה-OECD.

הדוח הזה מציין לחיוב את העוצמה הכלכלית של ישראל, את הצמיחה הגבוהה, האבטלה הנמוכה ואת האחריות התקציבית שאנחנו כמובן גאים בהן. עם זאת, הוא גם מצביע על פערים גדולים, פערים בין קבוצות אוכלוסייה, בעיקר בקרב הציבור החרדי והציבור של האזרחים הערבים בישראל - ואם ליתר דיוק אומר, גברים חרדים ונשים ערביות שצריך להכניס אותם לשוק העבודה - הגדלת הפריון, הבעיות הקשות שיש לנו ברגולציית יתר, וכמובן גם בבירוקרטיית יתר. מדינת ישראל, לצערי, בולטת בבעיות הקשות שיש לנו בתחומים הללו, וחובתה של הממשלה להידרש לזה.

לעומת זאת, ה-OECD מאוד חיובי באשר למתווה הגז. זה נושא, כמובן, אקטואלי, שדנו בו גם בפסגה המיוחדת שהייתה לנו בשבוע שעבר עם מנהיגי יוון וקפריסין. זה חלק חשוב מהציר המדיני והכלכלי של מדינת ישראל, וגם אספקת אנרגיה זולה מובטחת בעשרות השנים הקרובות למדינת ישראל".

עוד מדברי רה"מ נתניהו [תרגום]: "אנחל, בדיוק סיכמתי את תמצית דבריך, אבל אתה מוזמן להרחיב בנושא. אני חושב שהיחסים בינינו הם פוריים ביותר, גם ברמה האישית ועבורנו גם ברמה הלאומית. מאוד חשוב לנו להטמיע את הנהלים הטובים ביותר. אני מסכים כמעט עם כל מה שאמרת, למעט דבר אחד. אני מאמין שחלק מהצמיחה שלנו הוא תוצאה ממיסוי נמוך יותר, משיעורי מיסוי נמוכים יותר, ואני חושב ששיעורי המס שלנו אינם נמוכים מדי. אני חושב שהם לא מספיק נמוכים, ואם נוכל להוריד אותם אף יותר, כך נעשה. זאת נקודת המחלוקת היחידה שיש לי אתך. על כל שאר הדברים אנחנו מסכימים. איננו יכולים להסכים על הכל, אחרת יאשימו אותנו בחשיבה קבוצתית, אבל לעונג הוא לי לקבל את פניך כאן".